IMMORTAL ONION, RED TRIO & AXEL DÖRNER & MATTIAS STAHL, ATOM STRING QUARTET

11.11.2017 20. Festiwal Jazz Jantar

IMMORTAL ONION / OCELOT TO SALVATION // Młoda Scena Jazzowa // premiera

Ziemowit Klimek - double bass, electric bass / Tomir Śpiołek - piano / electric piano / Wojtek Warmijak – drums

RED TRIO & AXEL DÖRNER & MATTIAS STAHL // Portugal.NOW // polska premiera

Hernani Faustino – bass / Gabriel Ferrandini – drums / Rodrigo Pinheiro – piano / Axel Dörner – trumpet / Mattias Stahl – vibraphone

ATOM STRING QUARTET / SEIFERT // Polska Scena Jazzowa

Dawid Lubowicz – violin / Mateusz Smoczyński – violin / Michał Zaborski – viola /
Krzysztof Lenczowski – cello

IMMORTAL ONION powstało wiosną 2016 roku, a ich inspiracjami są artyści tacy jak: Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara, czy Tigran Hamasyan. W ich utworach słychać wpływy jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają, udało im się stworzyć własny rozpoznawalny język.

Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami. Mimo iż IMMORTAL ONION istnieje od niedawna, młode trio występowało na wielu festiwalach m.in. na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, oraz z autorską ścieżką dźwiękową do dwóch filmów: na II Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku i na 17. Festiwalu Kina Niemego w Kinie Pod Baranami w Krakowie. Jako laureaci VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wydali w tym roku swoją pierwszą płytę ,,Ocelot of Salvation”, której premiera miała miejsce na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017

RED TRIO to zespół trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustino, Rodrigo Pinherio i Gabriel Ferrandini. Ta trójka to reprezentacja czołówki niezwykle silnej portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. Dźwięki tworzone przez Red Trio nazywane są free jazzem, jednak sami muzycy starają się uciekać od szufladkowych definicji własnej sztuki. Formacja eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie fortepianu, kontrabasu i perkusji. Jednak idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu obsługiwanego przez sekcję, ustępuje tu miejsca trzem graczom będącym na równych pozycjach, którzy podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując przestrzeń, w której barwa i rytm spajają się w całość. Red Trio nagrywa dla renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No Business, koncertując na całym świecie, będąc gościem prestiżowych festiwali i sal koncertowych. Zespół ma na swoim koncie docenione przez krytyków z całego globu nagrania (m.in. z Natem Wooleyem i Johnem Butcherem). Album „Empire” nagrany z Johnem Butcherem otrzymał tytuł Płyty Roku (Album Of The Year) według najbardziej opiniotwórczego światowego portalu jazzowego (All About Jazz).

Podczas festiwalu Jazz Jantar będziemy z zespołem świętować ich piętnastolecie podczas specjalnego koncertu w którym do muzyków dołączy trębacz Axel Dörner i wibrafonista Mattias Stahl.

Działalność ATOM STRING QUARTET wyłamuje się wszelkim kategoriom i nie mieści w jakichkolwiek powszechnych definicjach muzycznych. Skład tworzony przez dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę jaki z powodzeniem występuje w filharmoniach (m.in. w Berlinie, Warszawie i Szczecinie), wykonuje muzykę w dużej mierze opartą na typowej jazzowej improwizacji, jednocześnie nie pozbawiając swych interpretacji klasycznego piętna, oraz nie stroniąc od interpretowania klasyków. Z czwórką młodych wirtuozów chętnie współpracują artyści tak wyjątkowi jak związani z muzyką jazzową: Bobby McFerrin, Wolfgang Haffner czy Adzik Sendecki, ale także: Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak i Orkiestra AUKSO, a więc muzycy stricte klasyczni.

Aktywność fonograficzna zdobywającego najróżniejsze nagrody na rozmaitych europejskich festiwalach kwartetu, kilkakrotnie wyróżnionego prestiżową Nagrodą Fryderyka, oraz każdego z muzyków zespołu indywidualne, przyprawia o zawrót głowy. Po genialnym albumie „Behind The Strings” nagranym wraz z Triem Tomasza Wendta, już w roku 2017 trafiła do nas świetna płyta: "Made In Poland" zrealizowana wraz z Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum, oraz gorąco przyjęty album Kwintetu Mateusza Smoczyńskiego „Berek” (2017), Kolejną "atomową" płytą jest krążek poświęcony utworom Zbigniewa Seiferta, który już w momencie ukazania się, okrzyknięty został jedną z najważniejszych płyt roku.

(…)

Muzycy Atom String Quartet sięgając po repertuar Zbigniewa Seiferta, skoncentrowali się na utworach pochodzących z albumów "Seifert", "Man On The Light" i "Kilimanjaro".

Opracowania poszczególnych tematów zachwycają doskonałym wpasowaniem się w konwencję genialnego kwartetu. W każdym momencie słychać, że jest to dla Atom String Quartet repertuar wręcz idealny. (…)

Wplecione w program płyty nagrania,  zrealizowane przez skrzypce solo i duet altówki i wiolonczelą, w nieoceniony sposób uatrakcyjniają konstrukcję całego albumu.
Mimo że w ostatnich latach po twórczość Zbigniewa Seiferta sięgają rozmaici muzycy, wyjątkowa formuła jaką zaproponował Atom String Quartet nie ma sobie równych.

Robert Ratajczak / lognplayrecenzje.blox.pl

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

11.11.2017 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
50 zł

Bez zniżek
60 zł

Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar)

Kup bilet

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar) • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowanych).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.