Historia pewnego życia • Une vie

Kino Studyjne Żak

MFF w Wenecji 2016: Nagroda FIPRESCI

reżyseria: Stéphane Brizé, produkcja: Francja, Belgia, 2016, 119 minut


 

Obraz Stéphane’a Brizé to adaptacja powieści Guya de Maupassanta „Historia pewnego życia”, którą sam Lew Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej narracji od czasu „Nędzników”.

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że rodzice już zaplanowali córce ślub z wicehrabią Julianem de Lamare.

Podczas pierwszego spotkania Jeanne jest oczarowana przystojnym wybrankiem o nienagannych manierach. Jednak już noc poślubna przynosi okrutne rozczarowanie. Julian brutalnie gwałci młodziutką żonę, po czym zasypia. W kolejnych latach małżeństwa nieszczęście Jeanne tylko się pogłębia...

[Źródło: materiały dystrybutora]

 

Znany z „Miary człowieka” reżyser mierzy się z literaturą klasyczną i dramatem kostiumowym. Zmiana gatunku, ale jest coś w stylu Brizé, że zachowuje on integralność przekazu i tematykę: godność jednostki. Bohaterką opowieści opartej na książce Guya de Maupassanta jest barnonowa Jeanne du Perthuis des Vauds (Judith Chemla), która po powrocie ze szkoły z internatem do domu rodzinnego powoli wchodzi w dorosłe życie. Jej wybór na partnera Juliena de Lamare (Swann Arlaud) będzie początkiem serii rozczarowań. Zdradzana przez męża, który romansuje najpierw ze służącą, z którą ma dziecko, potem z sąsiadką, co zakończy się feralnie dla niego i dla niej; zdradzana przez syna, który dorastając opuszcza dom i rusza na podbój świata, ładując się w coraz gorsze tarapaty finansowe.

 

Brizé nie ułatwia nam wejścia w historię. Nakręcony w klasycznych proporcjach film jest pozornie chaotycznym zlepkiem scen. Ujęcia często skupiają się na twarzach bohaterów, część akcji zostaje poza kardem. Akcja skacze z przeszłości w przyszłość, początkowe pół godziny filmu jest prawdziwym wyzwaniem dla widza. Z czasem obraz się coraz bardziej rozjaśnia, impresyjna i mozaikowa forma filmu nabiera sensu. Dostrzegamy zmiany w głównej postaci, której życie pokazano na przestrzeni ponad 20 lat. Nie tyle zmarszczki pojawiają się na jej twarzy, ale widzimy jak kolory sukni, uczesanie oraz zachowanie ukazują stopniowo gasnący promień życia i rozczarowanie ideałami młodości. Skąpane w ciepłych barwach zdjęcia z czasów narzeczeństwa kontrastują z szarymi, coraz bardziej ponurymi fotosami z późniejszych etapów w jej życiu.

 

Niepozbawiony pewnego czarnego poczucia humoru film jest gorzką satyrą na romantyczne wizje XIX miłości. Ze świetną rolą Judith Chemly oraz dobrymi, konsekwentnymi walorami produkcyjnymi.

 

[Źródło: Radek Folta, rdfolta.wordpress.com]

Kiedy

16.06.2017 - 18.06.2017 | g. 20:15

19.06.2017 - 22.06.2017 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele