EX EYE / EX EYE

29.10.2017 20. Festiwal Jazz Jantar

EX EYE / EX EYE / Avant Days / Pierwszy raz w Polsce

Colin Stetson – saxophones / Greg Fox – drums / Shahzad Ismaily – synths / Toby Summerfield - guitar

 

 

Jazz w metalowej wytwórni, dla której nagrywają między innymi pionierzy death metalu z Obituary albo jedna z najpopularniejszych współczesnych grup stoner metalowych – Red Fang? Niewielu odważyłoby się na taki ruch, ale Colin Stetson od początku kariery kroczył własną, nieoczywistą ścieżką, na której napotykał artystów z przeróżnych światów muzycznych, od Toma Waitsa przez The Chemical Brothers po Arcade Fire. Jego talentem oraz unikalną techniką zachwycali się fani muzyki alternatywnej podczas Off Festivalu w 2012 roku, ale także bywalcy festiwalu Jazz Jantar, którzy mogli zobaczyć jego solowy koncert dwa lata później.

Pomysł na EX EYE, najnowsze przedsięwzięcie saksofonisty Colina Stetsona, narodził się w 2016 roku, w trakcie sesji nagraniowych do innego wydawnictwa - Sorrow: A Reimagining Of Gorecki's 3rd Symphony, gdzie Stetson wziął na warsztat Symfonię Pieśni Żałosnych autorstwa Henryka Góreckiego i przemienił ją na typowy dla siebie, ponadgatunkowy sposób. Wtedy to zacieśnił więzy z Gregiem Foxem i Shahzadem Ismaily'em, z którymi postanowił kontynuować współpracę pod nową nazwą. Skład uzupełnił wieloletni przyjaciel muzyka – Toby Summerfield.

Mimo że muzyka na tym wydawnictwie zapiera dech w piersiach swoją intensywnością, pięknem i tajemniczością, jeszcze bardziej niepojęte jest to, że potrafią rzucić wyzwanie, zmodyfikować, a być może nawet zdefiniować na nowo cały post-metalowy krajobraz w zaledwie dwadzieścia osiem minut - przekonywał Thom Jurek z serwisu All Music. Podobnego zdania jest Langdon Hickman, autor współpracujący z internetowym zinem Treble. Jego zdaniem twórczość Ex Eye ma jednak znacznie szerszą grupę odbiorców: [...] To z całą pewnością metalowa kapela, a także zainspirowany metalem materiał, który spodoba się fanom gatunku. Jej zasięg jest jednak szerszy, obejmuje muzykę orkiestralną, drone, ścieżki dźwiękowe, ambient, jazz (zwłaszcza fusion), rock progresywny. Z tekstów tych wyraźnie wyłania się wizja zespołu trudnego do zdefiniowania, nieobliczalnego, przełamującego bariery gatunkowe. Zdolność tego albumu do igrania z waszymi umysłami i ciałami jest wyjątkowo hipnotyzująca - podsumował Nicholas Senior w recenzji dla New Noise Magazine.

Koncert EX EYE podczas festiwalu Jazz Jantar 2017 będzie pierwszą wizytą zespołu w Polsce.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

29.10.2017 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
50 zł

Bez zniżek
60 zł

Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar)

Kup bilet

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar) • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowanych).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.