Dusza i ciało • Testről és Lélekről

Kino Studyjne Żak

MFF w Berlinie 2017: Złoty Niedźwiedź, Nagroda FIPRESCI, Nagroda Jury Ekumenicznego, Europejska Akademia Filmowa 2017: Najlepsza aktorka, Festiwal Camerimage 2017: Złota Żaba

reżyseria: Ildikó Enyedi​, produkcja: Węgry​ 2017, 116 minut


Triumfalny powrót Ildikó Enyedi do światowego kina. Dusza i ciało to osobliwa love story, której akcja toczy się w najmniej romantycznym miejscu na świecie - węgierskiej rzeźni. Właśnie w tym niecodziennym miejscu zatrudnienie znalazła dwójka outsiderów: zagubiony w rzeczywistości Endre i tajemnicza, wycofana Marika. Choć bohaterowie na co dzień podchodzą do siebie dość nieufnie, ze zdumieniem odkrywają, że każdej nocy spotykają się w świecie snów. W Duszy i ciele Enyedi udało się odnaleźć znakomitą równowagę pomiędzy surrealistyczną fantazją, a uniwersalnością portretowanych na ekranie emocji. Węgierska reżyserka potrafi także opowiadać o uczuciu rodzącym się pomiędzy skrajnymi wrażliwcami w sposób pełen humoru i nienachalnego liryzmu. Unoszącą się nad filmem aurę poezji potęguje dodatkowo charakterystyczna dla Enyedi dbałość o szczegół. Po seansie Duszy i ciała trudno będzie uwolnić się choćby od - ilustrującej jedną z kluczowych scen - piosenki Laury Marling What He Wrote.

[Źródło: nowehoryzonty.pl]

 

Film składa się z kilku nachodzących na siebie warstw interpretacyjnych, dzięki którym tworzy się połączenie między światem ludzkim i zwierzęcym. Co niezwykle ciekawe, twórcy wydają się poszukiwać w człowieku cząstki zwierzęcej, którą widzą w fizycznej wrażliwości, otwartości na drugą osobę i poznanie swojej cielesnej tożsamości. Bez niej człowiek wydaje się dysfunkcyjny, niekompletny – jak mężczyzna cierpiący na niedowład czy kobieta bojąca się kontaktu.

Eynedi sięgnęła po różne rejestry opowiadania i gatunkowe zasady. On Body and Soul jest zarazem melodramatem, filmem psychologicznym, jak i niezwykle śmieszną komedią. Co najważniejsze, wszystkie te trzy gatunki występują w jednym momencie, tonując się zarazem, jak i wypychając widzów ze znanych tropów interpretacyjnych. Eynedi zestawia ze sobą atmosferę snu z dosłownością śmierci, nie waha się przed rozbrajaniem śmiechem i ironią scen przeładowanych emocjonalnym napięciem. Robi to wszystko, by wytrącić widzów z równowagi i przeplatać humor z tragedią, a dramat ze śmiechem.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

Kiedy

26.01.2018 - 28.01.2018 | g. 17:45

29.01.2018 - 01.02.2018 | g. 20:15

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele