CHRYSTE PANIE, GET THE BLESSING, JOE LOVANO CLASSIC QUARTET

10.11.2017 20. Festiwal Jazz Jantar

CHRYSTE PANIE / CHRYSTE PANIE // Młoda Scena Jazzowa

Michał Małota - saxophone / Aleksander Żurowski - synths / Michał Stawarz - baraban / Wojtek Kurek – drums

GET THE BLESSING / nowa płyta // All That Jazz // premiera

Jake McMurchie – saxophone / Pete Judge – trumpet / Jim Barr – bass / Clive Deamer – drums

JOE LOVANO CLASSIC QUARTET // All That Jazz

Joe Lovano – saxophone / Lawrence Fields – piano / Peter Slavov – double bass / Lamy Istrefi – drums 

Chryste Panie to kwartet, w którym chyba najbardziej rozpoznawaną postacią jest perkusista Wojtek Kurek, wspomagany tu przez grającego na barabanie Michała Stawarza, ale o brzmieniu w dużym stopniu decyduje też zmienność ról na pierwszym planie, gdzie słychać saksofonistę Michała Małotę (Warsaw Improvisers Orchestra) i grającego na syntezatorze Aleksandra Żurowskiego (występuje też w duecie Nietakt). Ta propozycja wydaje się nie nadawać do końca ani na rockowy, ani na jazzowy festiwal. I jeszcze może nie na przegląd muzyki elektronicznej, bo zarówno same partie syntezatora, jak i prosta rytmika – wytrącająca chwilami tempo w dłuższych utworach – mogłyby być atrakcyjne także dla publiczności nieprzepadającej za skomplikowanymi podziałami rytmicznymi sceny improwizowanej.

Bartek Chaciński / Polityka

Kiedy GET THE BLESSING zdobyło BBC Jazz Award w 2008 roku za Najlepszy Album, basista Jim Barr nie krył zdziwienia. Stwierdził, że są kompletnymi autsajderami, a ich twórczość to niemal punk rock w świecie jazzu. Niemalże dekadę później, po wydaniu czterech kolejnych albumów, niewiele się zmieniło. Grupa z Bristolu wciąż potrafi odnaleźć doskonały kompromis pomiędzy historią a przyszłością gatunku. Kolejny krok naprzód, a zarazem godny dodatek do panteonu wydawnictw, które definiują jazz na nowo w XXI wieku zarówno dla muzyków, jak i dla słuchaczy – przekonywał Paul Margee w recenzji wydanego w 2015 roku Astronautilus na łamach portalu Louder Than War.

Wielu nazywa muzykę wykonywaną przez GET THE BLESSING jazz rockiem i chociaż faktycznie elementy jednego i drugiego gatunku są w niej obecne, daleko im do Johna McLauglina czy Weather Report. W ich brzmieniu nie słychać fuzji, to połączenie przy zachowaniu dwóch tożsamości. Zresztą nie mogło być inaczej, skoro w składzie znajdują się muzycy związani z między innymi Portished, Peterem Gabrielem czy Siouxsie Sioux. Perkusista Clive Deamer miał nawet okazję niedawno odwiedzić Trójmiasto, gdy występował wraz z Radiohead podczas festiwalu Open'er.

Po raz pierwszy GET THE BLESSING wystąpiło na festiwalu Jazz Jantar w 2012 roku, promując album OC DC, którego nazwa pochodzi od inicjałów dwóch największy inspiracji kwartetu – Ornette'a Colemana oraz Dona Cherry'ego.

Aktualnie Brytyjczycy przebywają w studiu, gdzie w pocie czoła kończą prace nad kolejnym albumem. Premiera zaplanowana jest na jesień, a festiwal Jazz Jantar będzie jednym z pierwszych miejsc, gdzie będzie można usłyszeć premierowe kompozycje.

 

Laureat Grammy (2000), awangardowy saksofonista i kompozytor Joe Lovano, lider i członek wielu zespołów, w tym orkiestr. Pochodzący z Cleveland artysta bez lęku podejmuje wyzwania, realizując swoje konceptualne i tematyczne przedsięwzięcia w poszukiwaniu nowych form artystycznego wyrazu i sposobów na zdefiniowanie jazzowego idiomu. W roku 2014 Lovano otrzymał nagrodę Jazz Journalists Associaction Multi-reeds Player i Tenor Saxophonist of the Year oraz tytuł Tenor Saxophonist of the Year wg Down Beat Magazine. Wydał 23 głośne albumy pod marką Blue Note, przy trzech ostatnich skupiając się na kwintecie Us Five.

 

Ze swoim JOE LOVANO CLASSIC QUARTET saksofonista zgłębia bogatą historię jazzu mainstreamowego, poprzez swing i bebop, a nawet soulful. Jako aktywny zwolennik straight-ahead jazzu, współpracujący dziesięć lat temu z Hankiem Jonesem, Lovano w szalony sposób oddaje cześć strukturom muzycznym.

 

Bruce Lundvall napisał, że Lovano jest „gigantem gry na swoim instrumencie oraz pełnoprawnym gigantem jazzu”.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

10.11.2017 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
60 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
80 zł

Bez zniżek
100 zł

Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar)

Kup bilet Kup bilet na

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar) • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowanych).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.