BATTLE TRANCE, SUSANA SANTOS SILVA LIFE AND OTHER TRANSIENT STORMS

12.11.2017 20. Festiwal Jazz Jantar

BATTLE TRANCE / BLADE OF LOVE // New America // pierwszy raz w Polsce

Travis Laplante - tenor saxophone / Patrick Breiner - tenor saxophone / Matt Nelson - tenor saxophone / Jeremy Viner - tenor saxophone

SUSANA SANTOS SILVA LIFE AND OTHER TRANSIENT STORMS // Portugal.NOW // polska premiera

Susana Santos Silva - trumpet, flugel / Lotte Anker - tenor, sopran saxophone / Sten Sandell - piano / Torbjörn Zetterberg - double bass / Jon Fält – drums

Członkowie BATTLE TRANCE grali w takich składach jak Tune-Yards, Little Women, Tim Berne, Gerald Cleaver, Michael Formanek, Trevor Dunn, Ingrid Laubrock, Rafiq Bhatia, Ches Smith, Steve Lehman, Weasel Walter, Mat Maneri, John Hollenbeck, Tyshawn Sorey, Peter Evans i w wielu innych.

Jak połączyli swoje siły? Pewnego ranka Travis Laplante obudził się z krystalicznie czystą wizją, że potrzebuje utworzyć zespół z trzema konkretnymi osobami: Matthew Nelsonem, Jeremy’m Vinerem i Patrickiem Breinerem. Laplante znał ich twórczość tylko pobieżnie i nie miał z nimi zażyłych relacji. Był również świadomy, że zespół czterech saksofonów tenorowych może być najgorszym pomysłem. Ale skontaktował się z muzykami i wieczorem tego samego dnia spotkali się po raz pierwszy.

Efektem tej współpracy był album “Palace of Wind” oraz wydany przed rokiem “Blade of Love”. To kontynuacja ich szeroko uznanego debiutu, elementarnej kompozycji, która ma na celu spełnienie potencjału ekspansywnego saksofonu tenorowego jako instrumentu zespołowego. To praktyka w intymnej intersekcji ludzkiego ciała, oddechu i saksofonu. “Blade of Love” jest duchowym i enigmatycznym dziełem o głębokim emocjonalnym rezonansie.

 

Kolejny zestaw częstotliwości uderzeń i zapaśników z kwartetu saksofonów tenorowych Battle Trance w Brooklynie. Czterdziestominutowy dronowy utwór przekształca frazy i techniki współczesnego jazzu w ćwiczenia grupowe w dziwnym amerykańskim minimalizmie. Podczas gdy ich pierwszy album, “Palace of Wind” w 2014 roku, położył teksturalny plan, lider Travis LaPlante i jego mała armia są teraz bardziej melodyjnie pewni. Ich paleta dźwięków wydaje się otwarta i eksplorująca: ustniki brzęczą, przyspieszają tornado, ostre zsynchronizowanie, wyśpiewane gwizdki, wysokie dźwięki i kozły podobne do fal oceanicznych.

Christopher R. Weingarten / Rolling Stone

 

Trębaczka Susana Santos Silva stała się w ciągu kilku ostatnich lat jednym z najważniejszych ambasadorów portugalskiego jazzu i muzyki improwizowanej we współczesnym świecie. Koncertuje i nagrywa z Joe Morrisem, Matsem Gustafssonem, Fredem Frithem, Christine Wodrascką, Matem Manerim, Craigiem Tabornem, Thomasem Morganem i Tomem Chantem, by wymienić tylko kilka. Jednak ten kwintet to zupełnie niezwykłe połączenie doświadczenia i energii młodości, rutyny i ekscytacji, nostalgii i furii. Jak sama Silva mówi to "błogosławieństwo i uroda nietrwałości, w moim życiu, w świecie i we wszystkich rzeczach, które są". I kto wie, czy nie są to najlepsze słowa opisujące muzykę zespołu, będącą ciągłym, nieprzerwanym, zamkniętym jednak w dwóch stosunkowo długich improwizacjach aktem kreacji. Aktem jednorazowym, który swój rytm zyskuje dzięki kolejnym odsłuchaniom i powrotom do muzyki zaklętej na kompaktowym krążku.

Marek Zając / Multikulti Project Blog

Pomimo tego, że instrumentacja może sugerować konwencjonalny kwintet jazzowy, w LIFE AND OTHER TRANSIENT STORMS interakcja ma miejsce pomiędzy równymi sobie muzykami. Kompozycje poruszają się w przód i w tył granic pomiędzy free jazzem, wolną improwizacją, czego poświadczeniem jest bliskie słuchanie i nieustanna reakcja na dźwięki poszczególnych muzyków. Jak sugerują tytuły, ciągła zmiana przeważa nad jakością organiczną w stosunku do spadków i przepływów. Tworzy gęstą tkaninę, zwłaszcza w momencie wzrastania, które buduje trwałe crescendo. Każdy z muzyków jest nieustannie obecny - w grze zespołowej, ale też wtedy gdy rozwijające się wątki należy przeciąć, zaznaczając swoją obecność

John Sharpe / All About Jazz

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

12.11.2017 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
50 zł

Bez zniżek
60 zł

Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar)

Kup bilet

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Koncert objęty Karnetem Festiwalowym (20 Festiwal Jazz Jantar) • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowanych).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.