Aquarius

Kino Studyjne Żak

Nowy film Klebera Mendonki Filho „Sąsiedzkich dźwięków”

reżyseria: Kleber Mendonça Filho, produkcja: Brazylia, 2016, 142 minut


Lucia obchodzi swoje 70. urodziny. Ktoś wznosi toast, rodzina się uśmiecha, wnuki recytują życzenia. Zamiast cieszyć się chwilą, kobieta ucieka tęsknym wzrokiem w stronę starego kredensu. W jednej chwili widzimy ją odmłodzoną o parę dekad, z głową kochanka między udami, w seksualnej ekstazie. Już za pośrednictwem tego błyskawicznego cięcia Kleber Mendonça Filho dociera do sedna całej opowieści. Dom to coś więcej niż miejsce, które oswajamy i zagospodarowujemy. To w dużej mierze fundament naszej tożsamości.  
Motyw przestrzeni umożliwiającej takie nostalgiczne wycieczki jest w twórczości Brazylijczyka wyraźny. Już w swoim rewelacyjnym debiucie "Sąsiedzkie dźwięki" zamieniał zwyczajne osiedle w mauzoleum pamięci. Zagrożeniem dla tamtego świata okazywała się szemrana firma ochroniarska, której członkowie, nie pytając nikogo o zdanie, objęli mieszkańców kuratelą. Nikt nie wiedział, skąd się wzięli, ale dało się wyczuć, że ich obecność nie wróży nic dobrego. Tutaj z butami w życie bohaterów wchodzi ekspansywny developer. Wykształcony w Ameryce spadkobierca budowlanego imperium planuje wyburzyć tytułowy segment Aquarius i przerobić go na luksusowy apartamentowiec. I choć mieszkańcy jedzą mu z ręki, a brak skrupułów daje przewagę, to pozostała na placu boju Clara (Sonia Braga) nie wyprowadzi się z mieszkania. Na pewno nie z mieszkania, w którym kurowała się po walce z rakiem piersi, odchowała troje dzieci i przepracowała większość życia.  

 

[Michał Walkiewicz / filmweb.pl]

 

Aquarius to film ubrany w warstwy. Samo odkrywanie poszczególnych tematów poruszanych przez Klebera Mendoncę Filho stanowi nie lada przyjemność. Pod płaszczykiem banalnej codzienności dojrzałej kobiety – Clary (cudowna Sonia Braga) – znajdziemy opowieść o bólu, samotności, rodzinie, podziale klasowym, brutalnej współczesności i wartości domu. Przestrzeń, w której się dorasta staje się nie tylko czterema ścianami przeliczalnymi na pieniądze, co przechowalnią dla tajemnej wiedzy i doświadczenia.

(…)

Aquarius doskonale wyważył humor i lekkość z poważnym opowiadaniem o kobiecości i dojrzałości. Clara jest zdecydowana w swoich dążeniach, dystyngowana i miła oraz pełna niesamowitego erotyzmu. Sonia Braga, zdobywczyni trzech nominacji do Złotego Globu, z powodzeniem kreuje ulotnego ducha mądrości i spokoju. Wypełnia ekranową przestrzeń swoją osobowością i staje się przewodnikiem po miejskich plenerach, które wypadają malowniczo w precyzyjnych kadrach Fabrico Tadeu i Pedro Sotero.

Ten film to apoteoza kobiecej dojrzałości. Fhilo staje w opozycji do sztucznego świat idealnego piękna i sięga do serca prawdziwych ludzkich relacji. Podkreśla urodę Bragii, a całą opowieść zanurza w elektryzujących dźwiękach muzycznych przebojów. Choć całość rozgrywa się w środowisku brazylijskiej klasy średniej, zwraca uwagę na biedną stronę miasta. Podąża za Clarą, która posiada pieniądze i pozycję, ale nikogo nie traktuje z góry, dbając o dobre międzyludzkie relacje.

Aquarius staje się opowieścią, obok której nie można przejść obojętnie. Fhilo spogląda na to, co obecnie niemodne i spychane poza margines głównego nurtu, ustępując miejsca rozkrzyczanej próżności i sztuczności. Brazylijski reżyser w spokoju i pogodnej zadumie opowiada o prawdziwości, która ma w sobie niesamowitą wartość chwytania czasu.

[Źródło: Małgorzata Czop, movieway.pl]

Kiedy

23.06.2017 - 25.06.2017 | g. 20:10

26.06.2017 - 29.06.2017 | g. 17:30

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele