Jakub Bielawski

Barwy w kierunku słów właściwych

10.08.2017 • 10.09.2017

Jakub Bielawski jest artystą, który nie bał się ryzyka popadania w skrajności w sztukach wizualnych.
Między działaniami wpisującymi się w pojęcie abject art a pisaniem tekstów o miłości i harmonii w świecie jest nieprzewidywalnym fenomenem na scenie trójmiejskiej sztuki. Gra z własnym ciałem i materiami takimi jak styropian, gąbki, taśmy elastyczne, płótna, sznurki, kartki papieru i innymi rzeczami.

Podczas performensu w duecie z Angeliką Fojtuch chodził na nartach, innym razem wygrywał na malej mandolinie szamańskie wersety.  Potrafił raczkować po suficie, wić się w konwulsjach czy przejmująco krzyczeć.

 Bielawski zmienił charakter swoich działań na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pamiętam, gdy świętował trzydzieste urodziny biegając po galerii Spiż 7 Marka Rogulskiego z megafonem. Wdrapywał się wtedy na samochód-instalację i czytał na głos wiersze.
 To, co pokaże Bielawski w Żaku ma już inny wydźwięk i nawet koloryt. Na pierwszym planie postawił malarstwo. Nie jest to medium, które jedynie towarzyszy jego akcjom.

Malarstwo wychodzi poza ramy, stanowi medium w rozszerzonym polu w pełnym tego słowa znaczeniu. Obrazy Bielawskiego są lustrem szczerych intencji artysty by zmieniać świat na lepsze, żeby zachować wartości dla człowieka najważniejsze. Teksty i barwne plamy, czasem wzory stanowią dziwne kompozycje opowiadające o krzywdzie z jednej strony- a zwycięstwie dobra z drugiej.

Działania Bielawskiego są nasączone duchem Akcjonizmu Wiedeńskiego i Fluxusu - dla artysty ciało nie stanowi tabu, podobnie płótna stają się polem walki. Prace pełne eksperymentu, teksty pomieszane z obrazami, łączą się w portret artysty wolnego - i zarazem poszukującego wartości, podejmującego próbę przekazania najważniejszych dla ludzi świętości za pomocą sztuki.


Jakub Bielawski (ur.1975, Gdańsk) - mieszka i pracuje w Gdańsku. Malarz, autor prac wideo, performer wykorzystujący własną muzykę i teksty. Jego dwa krótkie filmy pokazywane były w telewizji holenderskiej w programie one minutes, a film dokumentujący performance w Modelarni w Stoczni Gdańskiej prezentowany był w Chile. Prowadził trzy galerie: Klosz art( w Stoczni Gdańskiej), Cuud ( w Gdyni) i Peryskopy tradycyjne ( w Stoczni Gdańskiej). Bielawski brał udział w wielu wystawach w Polsce m.in. w wystawie Znajomi znad morza w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

10.08.2017 - 10.09.2017 | g. 09:00 - 21:00

Wystawa od 10.08.2017 do 10.09.2017
Wernisaż: 10.08.2017 godz. 19:00
Wstęp wolny